Всеукраїнська мережа фахівців і практиків
з регіонального та місцевого розвитку

Послуги в регіонах

Вибір редакції

Як пройти відбір та стати учасником мережі РЕГІОНЕТ

Читати повністю

Короткі рекомендації про те, як взяти участь у відборі до РЕГІОНЕТ і стати учасником мережі

Матеріали базового навчання - відтепер у вільному доступі!

Читати повністю

Матеріали базового навчання для кандидатів на участь у РЕГІОНЕТ викладено на порталі мережі у вільному доступі

Відеозаписи заходів РЕГІОНЕТ та партнерів мережі

Читати повністю

Відеозаписи, зроблені мережею РЕГІОНЕТ: власні заходи та заходи партнерів мережі

Партнери

 
 
  • УАРОР

    Українська асоціація районних та обласних рад

  • АМУ

    Асоціація міст України

  • ВАССР

    Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад

  • Мінрегіон

    Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

  • komsamovr

    Секретаріат Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України

  • www.narda.org.ua

    Асоціація агенцій регіонального розвитку України

  • www.coe.kiev.ua

    Офіс Ради Європи в Україні

  • DESPRO

    Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO

  • ІГС

    Інститут громадянського суспільства

  • АММУ

    Асоціація малих міст України

  • НАДУ

    Національна академія державного управління при Президентові України

  • Відродження

    Програмна ініціатива «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження»

  • УНЦПД

    Український незалежний центр політичних досліджень

  • ЦППР

    Центр політико-правових реформ

  • Мережа центрів

    Громадська спілка "Мережа Центрів правової інформації та консультацій"

  • НАСДСУ

    Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України

  • Ресурсний центр

    Центр управління знаннями «Ресурсний центр зі сталого місцевого розвитку»

Ставка на грушу

19.06.2017

Нові сади масово закладаються в Україні. Що садять українці? Які культури беруть для органічних садів? Про це іде мова з представницею ПП Лановенко - Валентиною Лановенко. ПП Лановенко більше 20 років займається вирощуванням саджанців плодових на карликових підщепах в сприятливій для ведення садівництва Черкаської області.

Вирощування саджанців за органічними стандартами - концепція діяльності розплідника Лановенко. Сьогодні на цьому підприємстві ставку роблять на грушу. У планах - органічні горіхи. А ось модні нині вишня і черешня - тільки під замовлення, технологія складна, культури - ризикові. Крім того, в розпліднику допоможуть скласти бізнес-план, пояснять, у чому ризик горіхових і кісточкових садів.

Валентина, за якими саджанцями йшов до вас покупець в 2016 році?

У нас традиційні культури - це яблуні і груші. Є також трохи кісточкових: персики, вишні, черешні. Якщо порівнювати яблуню і грушу, то можу зазначити, що в останній рік спостерігається більш високий інтерес до груші. Це пояснюється тим, що витрати на закладку саду абсолютно однакові для цих культур, а ціна реалізації продукції відрізняється на користь груші. Ціна груші в два-три рази вище, ніж яблука, і попит на цю культуру задоволений на 25-30%, решта - імпорт. Якщо раніше мені доводилося вмовляти виробників взяти грушу, то тепер вони приходять самі, особливо ті, у кого значні площі під яблуком, беруть на пробу саджанці на 1-2 гектара. Саджанці яблунь популярні тільки в розрізі окремих сортів, гарного товарного вигляду і транспортабельності, той же Голден Делішес, Фуджі, Гала або новинки. Сорт Айдаред дуже поширений і втрачає в ціні, хоча це великі червоні яблука. Раніше основна частина цього сорту і інших експортувалася в Росію, зараз ситуація змінилася.

Які плани у вас на 2017 рік, на яких позиціях зосередите виробництво?

Як я вже говорила, велику увагу приділимо груші, і головне, розширимо сортовий асортимент. Хочемо продовжити вирощувати такі цікаві сорти як Ніколай Крюгер, Конкорд, Яблунівська, Дельбараю (RX). Також зосередимося на літніх сортах яблук і груш, вони особливо затребувані в Одеській області. На жаль, Україна навіть влітку імпортує яблука.

Як йде справа з кісточковими культурами?

Сільгоспвиробники дуже цікавляться вишнею і черешнею. Ці культури досить складні у вирощуванні. Є розплідники, які на них спеціалізуються, але замовлення розписані на два роки вперед. Це виправдано, так як певний сорт прищеплюється до потрібного підщепи. Ми також виконуємо подібні замовлення.

Багато експертів відзначають зростання попиту на саджанці вишні, що може сказати з цього приводу?

Це пояснюється зростанням попиту на плоди вишні в зв'язку з можливостями експорту. Польща активно закуповує заморожену вишню для подальшої переробки і реалізації. Я часто стикаюся з охочими закласти горіховий сад, так як попит на волоський горіх і фундук досить високий. Але урожай починається з 5-го року вегетації - невеликий, з 10-го можна отримати 1,5 т / га, і тільки з 15-го року вегетації досягти максимально можливих 3-3,5 т / га. Багато недобросовісні продавці горіхових саджанців, зокрема італійського та канадського походження, обіцяють покупцям врожайність на рівні 10 тонн з гектара, але таких показників в умовах України досягти нереально. У нас не та кліматична зона, і подібні карликові підщепи у нас просто не виживуть.

Що стосується вишні, вона непроста в вирощуванні, і я не чула про вирощування органічної вишні в Україні.

Які нові культури плануєте освоїти?

Думаємо про фундуку. Цієї осені буде перша партія саджанців органічного волоського горіха.

Поділіться, як вам вдається вирощувати саджанці без застосування агрохімікатів?

У розпліднику не стоїть завдання отримання врожаю, але ми все одно збираємо з 2-, 3-річних саджанців близько 3 тонн плодів щорічно. Головне в органічному розсадництва - це свіжа земля, що добре для профілактики хвороб і бур'янів, а ручна обробка сприяє збереженню вологи. Витрати на закладку саду - органічного або традиційного - однакові, в межах 15-20 тис $. Органічна захист саду обходиться в межах 20-30 тис. Грн на гектар, в 1,5-2 рази дешевше, ніж обробка хімією. Органіка вимагає терпіння, знання, сумлінності агронома. Головне бажання, пропозиція біопрепаратів і біодобрив сьогодні - більш, ніж достатньо.

За матеріалами www.infoindustria.com.ua